Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Paylaş
 

Pilonidal sinüs, yaygın olarak saç follikülleri içeren iltihaplanmış sinüs yolu veya kanaldır. Mikroplar sinüslerdeki kıllar arasında birikip ağrı, şişme ve akıntı meydana getirebilir. Ülkemizde Kıl dönmesi olarak da bilinen bir rahatsızlık olan Pilonidal sinüsler, çoğunlukla kalçanızın ayrıldığı doğum yarığı adı verilen, kuyruk kemiğinizin sonunda ortaya çıkan enfekte yollardır. Daha az rastlanmasına rağmen, bir pilonidal sinüs parmaklarınızla karnınız arasında da oluşabilir ve birden fazla kanal veya sinüs yolu ile ortaya çıkabilir.

Kıl dönmesinin kesin nedeni bilinmiyor. Ergenlik sonrasında hormonal değişimlerle birlikte vücudun kıl yapısındaki değişiklikler (kıllı bir vücuda sahip olanlar risk grubundadır), kalçanın uzun süre baskı altında olmasına sebep olan oturma pozisyonu, sürtünme nedeniyle tahriş olan cilde nüfuz eden kıllar, kıl dönmesinin yaygın nedenleri arasındadır.

Aşırı terlemenin, kuyruk sokumu bölgesindeki zamanla biriken kıl ve tüylerin uzun zaman burada durması kıl dönmesi oluşumunda etkili olmaktadır. Sık sık bu bölgenin banyo yapılıp temizlenmesi önemlidir. Ayrıca şişmanlık, obezite gibi durumlar, uzun zaman sert bir zemine oturmak gibi nedenler de kıl dönmesinin olası sebeplerindendir.

Kıl Dönmesi Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Erken dönemlerinde anlaşılması zordur. Bunun nedeni şikayetlerin henüz başlamamış olmasıdır. Vücuttan dökülen ve kuyruk sokumunda biriken tüy ve kıllar önce giriş deliği denilen oluşumlara yol açar. İlerledikçe makat bölgesinde şişlik ve apse oluşumu gözlenir. Bu süreçte oluşan apselerin patlatılıp boşaltılması sağlanmalıdır. Yapılmazsa makatta fistül oluşabilir. Apse oluştuktan sonra makatta ağrılar meydana gelir. Ancak her makat ağrısı makat apsesi ve kıl dönmesi kaynaklı olmayabilir. Anal hematom denilen makatta pıhtı toplanması da, anal bölgedeki ağrıların önemli bir sebebidir.


Kıl Dönmesinin Zararlı Etkileri

Kıl dönmesi, yaşam standardınızı oldukça düşüren ve keyfinizi kaçıracak bir durumdur. Hastaların rahat şekilde oturmalarına engel olmakta, hastalar akıntı, kaşınma, çamaşırda lekelenme gibi olumsuz durumlara neden olmaktadır.

Ameliyatsız Şekilde Kıl Dönmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kıl Dönmesi

Modern uygulamaların ortaya çıkmasıyla, eskiden kullanılan yöntemler terk edilmekte, hastanın kıl dönmesinin gözlendiği bölgesinde derin ve geniş kesi izlerinin yol açtığı komplikasyonlar da ortadan kalkmaktadır. Kliniğimizce başarı ile uygulanan ameliyatsız tekniklerin başında Mikro Sinüsektomi yöntemi gelmektedir. 2 cm gibi küçük bir alana kesi yapılarak uygulanan işlemle 10 dakikada kıl dönmesi tedavisi yapılmakta, estetik dikişle de iz kalmayacak şekilde tedavi tamamlanmaktadır. Hastalar kısa zamanda sağlıklarına kavuşmaktadırlar. Narkoz gerektirmeyen sadece lokal anestezi ile yapılan bu tedavi hakkında bilgi almak ve randevu isteğinde bulunmak için kliniğimizin iletişim ve telefon adresinden ulaşabilirsiniz.

Randevu ve İletişim

Adres: Halaskargazi Mahallesi, Rumeli Caddesi No:71/7 Şişli/İstanbul
İletişim & Randevu İçin: 0 553 665 64 02


Bu yazı 622 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Sağlık alanındaki meslekler Glifor zayıflatır mı