Bebeklerde İshal Neden Olur Nasıl Tedavi Edilir

Paylaş
 

Bebeklerde ishal mikrobik olabilir veya beslenme kaynaklı olabilir. Yeni doğan bebeklerin günde sekiz defa kaka yapması ise normaldir. Mikrobik nedenlerle ishal olan bebeğe testler yapılır ve hastalığına uygun tedavi uygulanır. Bu esnada bebeğin sıvı ağırlıklı beslenmesine dikkat edilmelidir. Anne sütü emen bebekler daha sık emzirilmelidir.

Yeni doğan bebeklerin ilk aylarında gaz sancıları, sindirim problemleri yoğun olur. Bebeği rahatlatan bitki çayları gaz sorunlarına karşı önerilmektedir. Bebeğin zaman zaman emdiği sütü geri çıkarması ise normal bir durumdur. Bebek ilk üç ay içinde emdiği sütün bir kısmını gaz ile birlikte kusabilir. Eğer kusma fışkırır tarzda değilse, sızdırma şeklinde ise endişe edilmemelidir. Bebeği 30-45 derece açı ile emzirmek, beslenme tamamlanınca bebeği dikleştirip gazını  çıkarmak gerekir. Bebeklerde kusmanın yanı sıra ishal var ise sindirim sisteminde enfeksiyon meydana geldiği düşünülebilir.

Bebek ve Çocuklarda Kusma ve İshal


Bebeklerde kusma ve ishal bir hastalığın yan etkisi olabileceği gibi, bağırsak enfeksiyonlarının bir sonucu da olabilir. Burada önemli olan bebeğin kusma ve ishal ile sıvı, mineral ve elektrolit kaybı yaşamasıdır. Evde bu konuda yapılabilecek en iyi formül bebeğe sıvı gıdalar veya klasik su-tuz-şeker karışımından oluşan ishal takviye karışımını bebeğe veya çocuğa içirmektir.

Çocuğa sıvı verirken çocuk bunu kabul etmiyorsa, yediğini her seferinde çıkarıyorsa doktora gidilmelidir. Çocuklarda yaz aylarında sıcaklığın artması ile birlikte ishal vakaları artar. Çünkü sıcak havalarda mikroplar kolay ürer, yiyecekler daha kısa sürede bozularak ishale neden olur.

Yaz aylarında yapılan seyahatler, daha önce bilinmeyen mikropların alınmasını sağlar ve buna bağlı ishal vakaları oluşabilir.


Bu yazı 1414 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. Mert Atakan Cenikut dedi ki:

    Ben İshal olan bebeklere acıyorum ya.. Çok zor onlar için.

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
biliyor