Mide Ağrısına Ne İyi Gelir
30 Eylül 2015
mide_agrisi

Bebeklerde Reflü

Bebeklerde de reflü görülebileceğini biliyor muydunuz ? Hatta bazı uzmanlar çocuk ve bebeklerin yüzde onunun en az bir dönem reflüye...

Bebeklerde de reflü görülebileceğini biliyor muydunuz ? Hatta bazı uzmanlar çocuk ve bebeklerin yüzde onunun en az bir dönem reflüye yakalanabileceğini söylemektedirler.

Bebeklerin yediğini zaman zaman geri çıkarması olağan dışı değildir. Buna reflü denmez. Bu durum bebek bebek büyüdükçe ortadan kaybolur. Fakat bebek yediğini sık sık kusuyorsa ve huzursuzluk varsa reflü ihtimali belirir.  Bebeğin reflü olup olmadığı pediatrik gastroenterologlar tarafından anlaşılabilir.

Bebekler konuşamadığı veya şikayetlerini tam olarak anlatamayacağı için teşhis endoskopi ve endoskopik biyopsi ile konabilir.

Bebeklerde Reflü Belirtileri

Bebeklerin kusması veya yediğini geri çıkarması gayet normal bir durumdur. Fakat buna solunum güçlüğü ve genel huzursuzluk eşlik ediyorsa reflüden şüphe edilebilir. Yine de bu şikayetleri olan bebekte endoskopi yapılmadan reflü vardır denilemez.

Bebeklerde Reflü Tedavisi

Reflü teşhisi konulan bebeklerin yüzü koyun yatırılması reflü için faydalı olsa da bebeği bu pozisyonda yatırmak ölüm riski oluşturduğundan tavsiye edilmez.  Bebeğin fazla hareket etmesi reflüyü azdıracaktır. Gülmesi, ağlaması, oynaması reflüyü artırabilir, bebeğin sakin olması daha iyidir.

Beslenmesinde nispeten katı mamaların (Pirinç nişastası içerenler örneğin) tercih edilmesi gerekir. Öğünlerde fazla yedirmemek bunun yerine sık ve azar azar beslemek gerekir.

Bebeklerde reflü tedavisinde mide yatıştırıcı ve proton pompası denilen mide asitlerini azaltıcı ilaçlar kullanılmaktadır. Proton pompası genellikle yeterli olur. Birçok bebekte zamanla reflü geçer. Geçmeyen reflü vakalarında cerrahi yollar da denenmektedir.


Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır (c)

Sağlık alanındaki meslekler Glifor zayıflatır mı