Bel Fıtığı Başlangıcında Ne Yapılmalıdır

Paylaş
 

Hastaların fıtık belirtileri belirli yaşlardan sonra ya da belirli zaman dilimleri geçtikten sonra baş gösterir. Bu belirtiler meydana geldikten sonra, ne gibi alıştırmalar ne gibi aktiviteler, yapmanız gerektiğini öğrenmeniz gerekir. Fıtık hangi bölgenizde ise ona göre, yapılması gereken öneriler vardır. Bel fıtığının başlangıcını hissettiniz. Doktorunuza başvurdunuz ve fıtık başlangıcı olduğunuzu söyledi. İşte bu durumdan sonra birtakım yapmanız gereken durumlar vardır. Bu durumları boyun fıtığında da görmekteyiz. Fakat doktorunuz hastalıklı bölgeye göre ayrı teşhis koyacaktır. Burada dikkatle belirtilmesi gerekir ki, alışa gelmiş yöntemlerden sakınınız.


Gerekli araştırmayı yaptıktan sonra, uzman doktorunuzla birlikte tedavi süreci uygulayınız. Uzman doktorunuz, başlangıç safhasında, size neyi nasıl yapmanız gerektiğini belirtecektir. Önerilenler ise, hasta bu aşamada, kas gevşeltici kullanması, belini zorlayacak hareketlerde bulunması, gibi durumlardan sakınmalıdır. Eğer gerekli fizik tedavi yöntemleri, hastaya ifade edilmiş ise, bu yöntemleri doktoruna rapor ederek uygulaması gerekir. Sonrasında hastanın ağırlık kaldırmaması gerekir. Ani hareketlerden kaçınması, sağa, sola ya da öne arkaya doğru, tedavi bölgesine zarar verecek durumlardan sakınmalıdır. Hastanın belini daima sıcak tutması gerekir. Belini klima gibi rahatsızlık verecek durumlardan korumalıdır. Hasta tedavi süreci boyunca stresten sakınmalıdır. Stres ve moral bozukluğu olabilecek hal ve durumlardan uzak durmalıdır.

Hasta evde bulunduğu sürelerde, doktorunun tavsiye ettiği yatak tarzı ve uyku modülü ile istirahat etmesi önerilir. Tedavi süreci boyuncu çok hareket oluşturabilecek spor dallarından uzak durunuz. Tedavisi gerçekleştirilen bölgenin uygunluğuna göre giysi tercih ediniz. Sigara, Alkol ve diğer zararlı maddelerden uzak durunuz. Bu gibi durumlarda hasta farkına varmadan başına kötü durumlar gelebilmektedir. Küçük çocuklarınız olabilir, onları severken kaldırmayınız. Hastalıklı bölgenin en rahat bir şekilde tedavi olabilmesi için doktorunuzun önerilerini harfiyen uygulayınız.


Bu yazı 919 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Sağlık alanındaki meslekler Glifor zayıflatır mı