Bu hastalıklara dikkat…

Paylaş
 

Cilt kanseri nedir? Nasıl Oluşur?

Deri üzerinde görülen lokal olarak bir tahribe neden olan Kanser türüne Cilt Kanseri denir. Kanser hastalığına yakalanan kişiler arasında en çok araştırılan konuların başında cilt kanseri nedir sorusu gelir. Bu kanser türü diğer kanser türlerine oranla vücudun diğer kısımlarına daha çok yayılır. Bu sebeple hayati risk taşıma olasılığı daha yüksektir. Deri hücrelerinden kaynaklanan 3 adet ana cilt kanseri türü vardır. Bunlar :

·         Skuamöz hücreli karşinom

·         Bazal hücrelikarşinom

·         Melanoma pigment üreten hücreler.

Epilepsi Nedir?

Epilepsi tekrarlayan şekilde nöbetlere sebep olan ve hayat kalitesini düşüren beyinde gerçekleşen bir hastalıktır. Epilepsi nedir diye düşünürsek bunu beyindeki elektriksel olarak gerçekleşen aktivitenin aniden artış göstermesiyle gerçekleşen bir durum dolduğu şeklinde açıklayabiliriz. Hastalığın farklı olarak meydana gelen birkaç nöbet türü bulunmaktadır.

Vücuttaki bütün fonksiyonlar beyindeki mesajlaşma sistemi ile tetiklenmektedir. Epilepsi hastası bir nöbet geçirmesi ve olaylar nöbet sırada epileptik faaliyetlerin beyindeki hangi noktaya iletildiği ve ne derece yaygın şekilde yayıldığına bağlı olarak değişir.

Kalp romatizması


Kalp romatizması başka bir tabirle romatizmal kalp hastalığı, özellikle gelişen ve gelişmekte olan ülkeler birincil derecede olmak üzere hemen hemen tüm dünyadaki çocuklarda görülmüş en sık kalp rahatsızlıklarındadır. Yoksulluğun baş gösterdiği ülkelerde romatizmal ateşlerle kendini belli eden hastalık, gelişmişlik seviyesi düşük olan bu tür yerlerde bir çok probleme neden olmaktadır.

Kalp romatizması esasında kontrol edilebilen ve aynı zamanda teşhis edildiğinde kontrol altında tutulabilecek bir rahatsızlıktır. Düzenli olarak kullanılan antibiyotikler romatizmal ateşli hastalıkların strep enfeksiyonlarına mani olmakta ve hasarın ilerlemesini engellemektedir.

 

 

 

 


Bu yazı 841 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Sağlık alanındaki meslekler Glifor zayıflatır mı