Gastritte bitkisel tedavi işe yarar mı

Paylaş
 

İnsanoğlunun doymak bilmeyen iştahı ve hırsı sadece etrafına değil kendine de zarar veriyor. Geçen yüzyıldan miras kalan rekabetçi anlayış nedeniyle az zamana çok şeyler sığdırmak ve her gördüğünü elde etmek arzusu stresi körüklüyor.

Gastritin temel iki nedeni var. Birincisi hesapsız kitapsız ve aşırı beslenme, diğeri ise hepimizin başındaki bela stres. İstatistiklere göre gastrit hastalığı günden güne artıyor ve görülme yaşı da düşüyor.

Maalesef modern tıp gastrite karşı etkin tedavi üretebilmiş değil. Gastrit ilaçları kullanıldığı sürece ağrıları dindiriyor, bir iki gün ihmal edince sancılar yeniden nüksediyor. Alınan ilaçların bir yere faydası dokunurken başka organları zorlaması da cabası.

Görülüyor ki gastrit hastalığında tek başına tıbbi tedaviye bel bağlamak yeterli değil. Mutlaka beslenme alışkanlıkları gözden geçirilmeli, stresi azaltacak çareler de aranmalı.

Öte yandan modern bilimle yarışan bir de alternatif tıp sektörü var. Binlerce yıldır halkın deva aradığı şifalı bitkiler müzmin hastalıkların tedavisinde kullanılıyor.


Peki gastritte bitkisel tedavi işe yarar mı, yoksa sadece zaman kaybı mı ?

Modern tıbbın çaresizliği insanları bitkilere yöneltiyor. Gerçek şu ki bitkilerden şifa bulanların sayısı da az değil. Elbette deneyip sonuç alamayanlar da var. Bu da şifalı bitkileri denenmeye değer kılıyor.

Prof.Dr.İbrahim Saraçoğlu şifalı bitkiler konusunda uzmanlaşmış birisi. Ama her zaman söylediği bir şey var. “Bitkisel tedavi, tıbbi tedavinin yerine geçmez, doktorun verdiği ilaçları da kullanınız.

Saraçoğlu’nun mide için önerdiği iki adet önemli bitki var. Biri aynısafa bitkisi. Diğeri ise brokoli/karnabahar. Brokoli ve karnabahar aynı ailenin bitkileri olduğu için ikisini bir saydım.

Bu bitkilerle yapılan kürlerin gastrit tedavisine yardımcı olduğu söyleniyor. İşe yarar mı? Denemek gerek.

Bitkisel tedaviye ek olarak Şifalı Taşlar konusu da ilginizi çekebilir.


Bu yazı 904 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM