Helicobacter Pylori

Paylaş
 

Helicobacter Pylori denilen bakteri midede enfeksiyon oluşturarak gastrit ve ülser gibi mide rahatsızlıklarına yol açmaktadır. Dünya nüfusunun neredeyse yarısının bu bakteri ile başının belada olduğunu söylersek sanırım ne kadar yaygın bir tür olduğunu tahmin edebilirsiniz.

Midede şişkinlik, sık geğirme, mide yanması veya mide bulantısı gibi şikayetleriniz varsa sizin midenizde de  Helicobacter Pylori bakterisi olabilir.

Fotoğraf microbewiki.kenyon.edu dan alınmıştır

Fotoğraf microbewiki.kenyon.edu dan alınmıştır

Daha çık kirli sular ve insani akıntılar ile bulaşan bu bakteri türü midenin asitli ortamında bile yaşayabilmekte, üstelik gastrit, ülser hatta mide kanseri gibi rahatsızlıklara yol açabilmektedir.


Midenizdeki şişkinliğin Helicobacter Pylori den kaynaklanıp kaynaklanmadığı endoskopi, biyopsi ve kan testleri sonucunda anlaşılır.

Helicobacter Pylori tedavisi

Doktorunuzun uygulayacağı ülser tedavisi bu bakteriyi midenizden atmanıza yarayacaktır. Genellikle mide asidini düzenleyen ilaçlar ve antibiyotikler ile Helicobacter Pylori tedavisi yapılır.

Bu konu ile ilgili olarak “Gastrite ne iyi gelir ?” ve “Mide Yanmasına Ne İyi Gelir ?” konulu makalelere göz atabilirsiniz.

Teşekkürler microbewiki.kenyon.edu 


Bu yazı 2055 kere okundu.
  • Site Yorum

2 adet yorum var.

  1. Orhan dedi ki:

    şifa ver ya rabbi

  2. gaye dedi ki:

    midesi ağrımayanlar turşu ile dezenfekte edebilirler. Bakteriler yok olur

Bir yorum bırak

biliyor