Kolonoskopi ne kadar sürer

Paylaş
 

Kolonoskopi ne kadar sürer, ağrı olur mu, nasıl yapılır ?

Bağırsak hastalıklarında en önemli tanı koyma araçlarından biri olan kolonoskopi yaklaşık baş parmağı kalınlığında, kıvrılma özelliği olan ışıklı bir tüple makattan girilip bağırsakların içinin görüntülenmesidir.

Kolonoskopi ile kolit, tümör gibi rahatsızlıkların tanısı koyulabilmektedir. Kolonoskopi ile görüntüle yapmanın yanı sıra inceleme maksadıyla parça alınması veya tedavi uygulanması da mümkündür.

Kolonoskopiden istenilen sonucu almak için bağırsakların önceden boşaltılmış ve temizlenmiş olması gerekir. Bunun için yaklaşık 4-5 saat süren bağırsak temizleme işlemi yapılır.

Doğal olarak kolonoskopi yapılacak günde hasta bir şey yememeli ve içmemelidir. Aç kalınacak süre en az 6 saattir.


Kolonoskopi genel olarak ağrısız bir işlemdir. Önce bağırsakların içi hava ile doldurulur. Bunun verdiği baskı hissi olacaktır. Ağrı kesici ilaçlar verildiği için kolonoskopi ağrılı bir işlem değildir.

Kolonoskopi için hasta sırt üstü uzanır. İşlemin süresi 15 dakika ile 1 saat arasında değişir. Kolonoskopiden hemen sonra ayağa kalkıp gitme diye bir şey söz konusu olmaz. Hastanın kolonoskopiden sonra 1-2 saat beklemesi gerekir.

Kolonoskopiden sonra ağrı olur mu ?

Eğer biyopsi yapılmışsa veya polip alınmışsa parçanın alındığı yer daha sonra kanayabilir, ağrı yapabilir. Bazı hastalarda kalın bağırsak fazlaca kıvrımlı ve incelenecek yer anüse uzak bir noktada olduğundan işlemin süresi uzayabilmekte veya işlemin tekrarı gerekebilmektedir.

Hastada işlem sonrası şiddetli ağrı, titreme veya yüksek ateş görülmesi halinde doktora başvurulmalıdır.


Bu yazı 2272 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
biliyor