Lansor tansiyon yükseltir mi ?

lansor
Paylaş
 

Mide ve kalp rahatsızlıkları genellikle kronik olarak seyretmekte ve düzenli ilaç kullanımı gerektirmektedir. Birden fazla kronik hastalığı bulunan kişiler, ilaçların etkileşime girmesi konusunda dikkatli olmalı ve doktora danışmadan ilaç kullanmamalıdır.

Lansor nedir ne işe yarar ?

Lansor Lansoprazol etken maddeli bir ilaç olup gastrik asit sekresyonunu azaltır ve genellikle reflü şikayetlerini azaltmak için kullanılır. Diğer kullanım alanları şunlardır:

  • Kısa süreli duodenal ülser tedavisi
  • İyi huylu gastrik ülserin kısa süreli tedavisi
  • Ağrı kesicilerin neden olduğu gastrik ülserin tedavi edilmesi
  • Helikobakter pylori enfeksiyonu ile birlikte seyreden duodenal ülser tedavisi
  • Gastroözofageal reflü ve erosif özofajit tedavisi

Lansor tansiyon yükseltir mi ?

Lansor kullanan hastaların yüzde birinden daha azında tansiyon düşmesi veya yükselmesi şeklinde yan etkiler görülebilmektedir. Tansiyon hastalarının Lansor kullanmasında bir sakınca bulunmamaktadır. Eğer Lansor kullanımı hastada tansiyon yükselmesine yol açmış ise doktora başvurulmalıdır.

Lansor kullanmaya başladıktan sonra mide bulantısı, baş ağrısı, baş dönmesi, kabızlık ve ishal şikayetleri görülebilir. Tansiyon yükselmesi Lansor’un yaygın görülen bir yan etkisi değildir.

Lansor’un diğer yan etkileri şunlardır:

  • Abdominal ağrı
  • Göğüs ağrısı
  • Sırt ağrısı
  • Kusma
  • Artralji
  • Vücut kırgınlığı
  • Bağırsak bozulması

Tansiyon yükselmemesi için ne yapılmalıdır ?


Lansor, hastada reflü ve gastrit şikayetlerini azaltacağı için bazı kişilerde iştah artışı olabilmekte, yağ ve şeker oranı yüksek olan besinler eskisine göre daha fazla tüketilebilmektedir. Dolayısıyla yağ, tuz ve şeker içeriği yüksek besinlerin eskisine göre daha fazla tüketilmesi tansiyon yükselmesine yol açabilmektedir.

Lansor kullanan tansiyon hastalarının öğünlerde ağır yemeklerden kaçınması ve tansiyonu çıkardığı bilinen besinleri kontrollü tüketmesi gerekmektedir. Lansor kullanmaya başlayan birinin tansiyonu yükselmiş ise bunun sebebi ilacın kendi etkisinden ziyade beslenme değişikliği (ağrıların azalması nedeniyle beslenme artışı olması) olabilmektedir.

Lansor kullandıktan sonra tansiyon yükselirse ne yapılmalıdır ?

Eğer Lansor kullanımı ile tansiyon yükselmesi arasında rastlantısal bir ilişki yoksa ve her seferinde Lansor alındıktan sonra hastanın tansiyonu çıkıyorsa hasta doktora başvurarak ilacın dozunun yeniden ayarlanmasını veya muadili ile değiştirilmesini istemelidir.

Lansor’un başka ilaçlarla kullanımı tansiyon yükselmesi şeklinde bir etki yapabilir. Tansiyon yükseldiğinde rahat bir koltuğa yaslanarak oturmak ve kanepeye uzanmak, fazla konuşmamak ve fazla hareket etmemek gerekir.

Yeniden aynı durumla karşılaşmamak için ilaçların kullanım dozlarının ve kullanım zamanlarının doktor tarafından ayarlanması gerekir.


Bu yazı 18 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Mobil Sürüme Geç
Sağlık alanındaki meslekler Glifor zayıflatır mı