Mide sağlığı için stresi yenin !

Paylaş
 

Midemiz kötü koşullara en fazla dayanabilen organlarımızdır. Kötü beslenen bir kişinin ülsere yakalanması yıllar sürer. Ama öte yandan mide hastalıkları tedavisi en zor hastalıklardır.

Bu nedenle mide şikayetlerini ciddiye almak ve başlangıç aşamasında tedbir almak gerekiyor. Çağımızın hastalığı stresin en fazla etkilediği organlardan birisi midedir. Stres tüm mide hastalıklarının oluşmasında tetikleyici ve hazırlayıcı rol oynuyor.

Stres anında vücut fonksiyonlarında ufak tefek gerilemeler oluyor. Örneğin çok daha fazla kanser hücresi üretiliyor. Bazı hücreler ise çalışma performansını kaybediyor. Stresin mideye ekstra etkisi ise sindirim sıvılarını artırması.

Mide sıvısına haddinden fazla sindirim enzimlerinin doluşması mide çeperine zarar vererek gastrite, midede yara oluşturarak ülsere, mide ile yemek borusu arasındaki organele hasar vererek reflüye neden oluyor.


Mide sağlığı için ilk ipucu stresi kontrol altına almak. Çağımızın hastalığı stresin ne derece sorun olduğunu zaten herkes biliyor. Okuyucularımızın “bilmediğimiz bir şey söyle” dediğini duyar gibiyim. O zaman stresle mücadele için etkili bir tüyo vereyim.

An itibariyle koltuğunuzun altındaki karpuzları bire indirin! İhtiyaç olduğunuz şeylerden bazıları aslında çok da gerekli değil ve sizler asıl ihtiyaçların yanında bunlar için de mücadele ettiğiniz için strese giriyorsunuz.

Bir haftalık tatil için iki maaşı gözden çıkarıyor, yaz tatili bitince okul alışverişi bütçenizi zorluyor değil mi ? Tatil illa da gerekli ise 3-4 güne indirebilirsiniz.

Veya sevdiğiniz her kıyafeti değil sadece giyebileceğiniz kadarını alarak “ay sonu kabusu”ndan kurtulabilirsiniz. Nefsinizin isteklerine boyun eğmenin sonucunu mideniz ödüyor. Terazinin bir kefesinde sağlığınız var ise diğer kefesinde tatil, konforlu hayat, şık kıyafetler veya pırlanta olsa hangisi ağır gelir ? Sağlıktan değerli ne var ? Her şeyin başı sağlık değil mi ?

Harcamak için çalışıyor, çalışırken strese giriyoruz. Stres de adım adım sağlığımızı bizden alıyor. Haydi şimdiden itibaren sağlığımızın kıymetini bilelim !


Bu yazı 1134 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Sağlık alanındaki meslekler Glifor zayıflatır mı