Safra kesesi ameliyatı nasıl yapılır

mide ağrısına ne iyi gelir
Paylaş
 

Safra kesesinde taş, polip, tümür bulunan kişilere, cerrahi tedavi amaçlı safra kesesi ameliyatı yapılır.

Şimdilerde bu tür ameliyatlar kapalı yöntem ile az acı (ameliyattan sonra yaşanacak acıyı kast ediyorum), az kesi ve kısa sürede hastayı taburcu etme mantığı ile yapılıyor. Yani eski yıllara göre daha kolay ve daha kısa sürede tedavi gerçekleşiyor.

Hastalar genellikle hazımsızlık, karın ağrısı veya sarılık gibi nedenlerle doktora gidiyorlar. Bazen de pankreas iltihabına bağlı sorunlarla hastaneye geliyorlar.

Safra kesesinde her taş olana cerrahi müdahale yapılmıyor. İltihabın yayılma endişesi olması veya taşların yineleyici şiddetli nöbetlere dönüşmesi halinde ameliyata karar verilebiliyor.

norovirüs nedir

Safra kesesi ameliyatı nasıl yapılır ?


Şimdilerde açık cerrahi yerini laparoskopik yönteme bırakmış durumda. Ameliyata bölgeye küçük kesiler açıp, açılan deliklerden sokulan borular yardımıyla içerinin gaz ile şişirilmesi ile başlanıyor.

Borunun içerisine sokulan mikro kamera içerisinin görüntülenmesini sağlar. Görüntüler ekrana yansıtılarak, doktorların başarı şansı ve hareket kabiliyeti artırılır.

Evvela safra kesesinin kanalı ve damarı bulunup titanyum zımbalar kullanılarak kapatılır, kesilir ve son olarak ayrılır. Sonrasında safra kesesinin karaciğere yapışık haldeki kısmı çıkarılır ve karnın içinde serbest hale getirilir. Safra kesesi, karın içerisinde açılmış olan deliklerin bir tanesinden çıkarılmaktadır. Gerçekleştirilen işlemin sona ermesinin ardından, içeride yer alan gaz tümüyle boşaltıldıktan sonra açılmış olan küçük kesiler gizli açılmış dikişler ile kapatılır ve böylece ameliyat sona erer.

Safra kesesi ameliyatları iltihabın boyutuna, safra kesesi taşı büyüklüğüne , hastanın yaşına ve direnç seviyesine göre daha zor veya daha kolay geçebilir. Doktorların cerrahi deneyimleri de önemlidir. Operasyon yarım saat civarında sürer, zorlu ameliyatlarda bu süre kırk beş dakikayı da bulabilir.

Eğer hastanın başka kronik hastalıkları yoksa, doktorun dediklerini aynen uyguluyorsa ve genel sağlık durumu da iyiyse hasta birkaç gün sonra normal hayatına dönebilir.


Bu yazı 880 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Sağlık alanındaki meslekler Glifor zayıflatır mı