Türkiye’de Yumurta Dondurma Şartları

Paylaş
 

Tüp bebek tedavisi ile birlikte çok daha fazla önem kazanan yumurta dondurma, özelikle son yıllarda artan başarı oranları ile birlikte çok daha gündemde ve popüler durumda.

Yumurta Dondurma Nasıl Yapılır?

Dondurma işlemlerinde kadınlara özel hormonlar verilerek yumurtaların büyümesi sağlanır. Bu büyüme elde edildiğinde ise yumurtalıklar toplanarak özel bir şekilde dondurulur. Tedavinin kaç seans olacağı ve ne kadar süreceği kişiden kişiye değişiklik gösterir. Fakat genelde 3-4 kontrol ile birlikte 12 günlük süre içerisinde işlemler tamamlanmaktadır.

Yumurta Dondurma İşlemleri Nerede Yapılır?


Tüp bebek hizmeti veren sağlık merkezlerinde yumurta dondurma konusunda destek alınabilir. Fakat bu işlemler teknik bilginin yanı sıra deneyim de gerektireceğinden dolayı ilerleyen yıllarda herhangi bir sorun yaşanmaması adına bu alanda deneyimli sağlık merkezlerinin tercih edilmesi gerekir.

Kimler Yumurtalarını Dondurabilir? Yumurta Dondurmada Kriterler Neler?

Yumurtalık dondurma işlemi sadece bekar kadınlar için uygulanabilmektedir. Üstelik tedavi öncesinde gerekli kontroller yapılır ve işlem için bedenin uygun bulunması halinde tedaviye başlanır. Genel olarak yumurtalıkları azalma riski olan, kanser gibi ağır hastalıklar için tedavi olacaklar, çeşitli tıbbi operasyonlar nedeniyle yumurtalıklarının zarar görme riski bulunan kişiler yumurtalık dondurma işlemleri için müracaat edebilir.

Yumurta dondurma işlemleri sonrasında en kritik nokta yumurtalıkların çözülmesi sırasında zarar görmesi yada işlevini yitirmiş olmasıdır. Bu tür durumlarda kadınların özellikle yumurtalıklarını kaybetmesi halinde kişilerin hamile kalma ihtimali bulunmaz. Bu nedenle yapılacak işlemler telafi edilemeyecek sonuçlara yol açabilir. Alanında uzman hekimler ve sağlık merkezlerinde bu işlemlerin yapılması önerilir.


Bu yazı 844 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Sağlık alanındaki meslekler Glifor zayıflatır mı