Yemeğe Tat Katan Pul Biber Mide Ağrısı Yapar Mı ?

pul biber
Paylaş
 

Yemeklere lezzet katan kırmızı pul biber zayıflamadan, soğuk algınlığı tedavisine kadar bir çok faydası nedeniyle sağlık açısından da tüketilmesi tavsiye edilen baharatlardan.

Pul Biberin İçeriğinde Neler Var ?

Bir çay kaşığı miktarı pul binerde 5 kcal kalori bulunmaktadır. Doymuş yağ oranı 0,1 gramdır. Pul biberin çoklu doymamış yağ miktarı bir çay kaşığında 0,2 gramdır. İçeriğinde kolestrol ve sodyum bulunmaz, lif de yoktur. Fakat potasyum bakımından zengindir, 36 mg potasyum vardır. Bir çay kaşığı kırmızı pul biber toplam 1 gram karbonhidrat içerir. Protein miktarı ise 0,2 gramdır.

Bolca vitamin ihtiva eder. B6, E,C vitaminlerini içerir. Ayrıca riboflavin ve manganez içerir.

Pul Biberin Yararları:

Zayıflama: Bu sektörün baş tacı pul biberdir. Metabolizmayı hızlandırdığı için kalorilerin daha kolay yakılmasını sağlar ve düzenli kullanılırsa zayıflatıcı etkisi vardır. Bu nedenle bir çok zayıflama ilacı pul biber içerir.

Kanser: Antioksidan özelliği bulunduğu için kanseri önler, ayrıca toksinleri hızlıca attırdığı için kap ve dolaşım sistemi rahatsızlıklarına karşı iyi gelir.

Mide Şişkinliği: Orta yaş ve üzeri insanların sıklıkça şikayet ettiği mide şişkinliği ve hazımsızlık sorunlarına pul biber iyi gelir. Fakat fazlası ishale neden olur, buna dikkat edilmelidir.

Soğuk Algınlığı Tedavisi: Grip, nezle, boğaz ağrısı, öksürük ve boğaz ağrısı şikayetlerinde işe yarar. Boğazı sıcak tutar, içerdiği vitaminler nedeniyle hastalıklara karşı bağışıklık sistemini koruyucu etkisi bulunmaktadır.


pul biber

Pul Biberin Sıklıkla Kullanıldığı Yerler

Karadenizli hemşehrilerimiz fazla sevmese de ülkemizde yemeklere, soslara katılır, pizza ve sucukların vazgeçilmez malzemesidir.

Özellikle tavuk sosları için pul biber birebirdir.

Pul Biberin Zararı Var Mı ?

Her şeyde olduğu gibi pul biber de fazla tüketildiğinde vücuda zarar verebilir. Pul biber fazla tüketildiğinde en fazla zararı sindirim sistemine verir. Reflü, gastrit, ülser gibi şikayetlere yol açtığı gibi bu tür sorunlarınız var ise hastalığı azdırır. Aynı şekilde hemoroid sıkıntısı çekenler de pul biber ile mesafeli olmak zorundadırlar. Sistematik olarak pul biber tüketen, fakat hiç mide ağrısı yaşamamış insanlar da vardır.

Ayrıca kötü saklanmış koşullarda biberde aflatoksin oluşur, bu nedenle pul biberinizi güvenli yerlerden almanız gerekir.

Not: Gaziantep İslahiye’nin meşhur pul biberinden almak isterseniz www.hamido.com.tr ‘yi ziyaret edebilirsiniz.

 


Bu yazı 1424 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Sağlık alanındaki meslekler Glifor zayıflatır mı